Mini Słowniczek

2013-01-10 18:42

A cappella najprościej mówicąc jest to sam śpiew bez podkładu muzycznego.

Beef (ang.. kłótnia, sprzeczka) – rodzaj konfliktu na tle artystycznym związany z szeroko pojętą kulturą hip-hop, dotyczy on zarówno DJów, MC jak i wytwórni płytowych. Beef składa się z co najmniej 2 dissów (wyzwisk).

Beat (ang. rytm), także bit – podkład muzyczny najczęściej spotykany wśród utworów rapowych. Podstawowe tempo to około 96 bpm. Podstawową częścią beatu jest perkusja. W Polsce często zapisuje się wyraz beat fonetycznie, tj. bit.

Diss – rozwinięcie pochodzi z języka angielskiego, ze słowa disrespect, czyli obraza.Diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształcaniu fragmentów jego twórczości w sposób obnażający ich słabości.

DJ (ang. Disc JockeyDee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo, w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, acapelle. DJe turntabliści posługują sie także skreczem.

Flow – w muzyce płynne przejście między wersami, wpasowanie w beat oraz balans głosem. Zazwyczaj świadczy o klasie rapera. Umiejętność ta musi być trenowana, aby raper uzyskał własny i unikatowy styl, co jest procesem długotrwałym

Freestyle (ang. wolny styl) – styl rozpowszechniony głównie w muzyce kultury hip-hopowej, nazywany często improwizowaniem.Freestyle polega na rymowaniu bez wcześniej napisanego tekstu, ani żadnego innego przygotowania, ma to być wyrazem swoich emocji i umiejętności. Pierwotnie służył do nawiązania kontaktu z publicznością na koncertach. Istnieją jednak dwa rodzaje freestyle – monologowe rymowanie o różnych rzeczach, ale także tzw. battlowanie się, polegające na poniżeniu przeciwnika w (najczęściej) nawiązaniu do chwilę wcześniej wylosowanego tematu. W tym pierwszym, zdarza się, że freestyle nabiera dużego tempa i jego zrozumienie wymaga od słuchacza wprawy.

MC (ang. mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reaggei pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.MC musi umieć układać rymy na poczekaniu. W slangu raperów nazywa się to freestylem.

Punchline,Punch(ang.uderzenie) używane w dissach. Wytykanie słabych stron.

Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sampleperskusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.

Scratch (czyt. skrecz) - dźwięk powstający poprzez drapanie płyty winylowej igłą znajdującą się w gramofonie konsoli DJ-a. Płytę przesuwa się nadgarstkiem, po półokręgu, do przodu i wstecz pod igłą. Wykorzystywany najczęściej w nagraniach muzyki z gatunku hip-hop oraz tanecznej muzyki elektronicznej, chociaż pojawia się również w takich gatunkach jak metal.

Underground (ang.podziemie) raperzy wydający swoje utwory własnym nakładem, niedziałający w żadnej wytwórni nie mających z tego profitów.