Podgatunki Rapu

2013-01-10 19:12

Braggadocio, bragga – styl w muzyce rap skupiający się na wychwalaniu swoich umiejętności (tzw. skilli) i udowadnianiu wyższości nad innymi muzykami. Charakteryzuje się również używaniem przez raperów wielu, często bardzo rozbudowanych porównań i metafor, jak również tzw. "dissami"

Crunk- wywodzi się z południowego USA. Rozróżniany jest przez krzyki,piski w tle. Dotyczy głównie życia w przepychu. Lil John nazywany jest królem Crunku.

Freestyle-rapuje się go na "gorąco",bez przgotowania tekstu. Temat jest losowany i nadchodzi bitwa raperów. Pokazuje on zasób słów rapera i umiejętności.

Gangsta rap-opowiada o gangach strzelaninach i życiu gangstera. Wywodzi się z wschodzniego wybrzeża Usa.Prekursorem gatunku był Lightnin'Rod który na wydanym w 1973 albumie Hustler's Convention zawarł wiele tematów w późniejszym czasie wiązanych z gangsta.

Grime-powstały w 2000 roku w Londynie. Najprościej można powiedzieć,że wyróżnia się tym,że beat to utwór DnB lub Dupstep. W Polsce grime dopiero raczkuje,swoje utwory w tym klimacie ma m.in. Fokus Czy Pezet.

Hardcore Rap-chodzi w nim głównie o konfrontację i agresję. Opowiada o narkotykach,seksie,życiu gangstera itp.Powstał w latach 80 XX wieku w USA. Jego przedstawiciele to I-Cube,Mobb Deep,DMX czy NAS.

Horrorcore –Teksty opowiadają głównie o przemocy, sadyzmie, morderstwach, seksie, śmierci, narkotykach, samobójstwach, kanibalizmie, torturach, gwałtach, czy też są inspirowane horrorami. Niektóre utwory zawierają czarny humor. Podkłady muzyczne często zawierają riffy gitarowe i motywy samplowane ze ścieżek dźwiękowych do filmów grozy.Powstał w USA w latach 90 XX wieku. W Polsce mało popularny. Głównie rozpoznawalny dzięki Słoniowi. W USA najlepszym raperem w tym gatunku jest Necro.

Turntablism – forma posługiwania się gramofonem poprzez tworzenie skreczy, czy beat jugglingów (czyli techniki żonglerki bitem) na płycie winylowej.Turntablism wywodzi się bezpośrednio z kultury hip-hopowej.